Przeskocz do treści


Mobilność nr 6 Freiburg

23 września p. Katarzyna Hinc uczestniczyła w kursie językowym w  Sprachschule zum Ehrstein we Freiburgu. Szkoła zlokalizowana jest w historycznym centrum Freiburga, w pobliżu malowniczej starówki, w odległości kilku minut spacerem od miejscowego uniwersytetu i słynnej, gotyckiej katedry.  Siedziba szkoły mieści się w pięknie odrestaurowanym, neoklasycznym budynek, oferującym studentom nowocześnie zaaranżowane wnętrza oraz słoneczny taras, na którym chętnie przebywają oni między zajęciami, jedząc lunch, rozmawiając i ucząc się. Do dyspozycji jest także pracownia komputerowa czy przytulny salon studencki wraz z kącikiem kuchennym.
Lektorzy prowadzą zajęcia stosując z powodzeniem metodę komunikacyjną i zadaniową.

1.  SZKOŁA

W szkole uczą się osoby pochodzące z ponad 40 państw, co sprzyja zawieraniu międzynarodowych znajomości i w sposób naturalny mobilizuje, aby mówić po niemiecku nie tylko podczas zajęć, ale także w czasie programu pozalekcyjnego i spotkań towarzyskich.

2.  ZWIEDZANIE

  • Basel

Bazylea znajduje się na styku trzech państw (Niemiec, Francji i Szwajcarii) sprawia, że jest miastem nie tylko różnorodnym, ale i wyjątkowym. Bazylea  to jedno z trochę niedocenionych  przez turystów miejsc w  Szwajcarii. Przegrywa z alpejskimi widokami czy wielkomiejskimi Zurychem i Genewą. Zupełnie niesłusznie. Trzecie co do wielkości miasto Szwajcarii, leży na styku trzech granic. Mimo to, pierwsze co urzeka po przyjeździe to spokojna, sielska wręcz atmosfera. XV-wieczna starówka miejska i bulwary nad Renem zachęcają do  spacerów. A jakby ktoś miał ochotę na dłuższą przebieżkę, to nawet na piechotę może dojść do Francji i Niemiec.

Bazylea położona jest na granicy trzech państw, mieszają się tu smaki, języki               i narodowości. Płynący ze wschodu Ren w samym centrum miasta ostro skręca na północ, dzieli Bazyleę na pół, by z nurtem rzeki wyznaczyć granice państw. To chyba właśnie położenie miasta podoba mi się w nim najbardziej – na trójstyku, w zakolu Renu i na wzgórzach wynoszących wysoko budynki Starego Miasta. Życie Bazylei toczy się nad Renem, który dzieli starówkę na Grossbasel – Dużą Bazyleę i Kleinbasel, czyli Małą Bazyleę.

W Messe Basel, na powierzchni ponad 140 tys. m kw. odbywają się m.in. największe na świecie targi sztuki współczesnej Art Basel, a także targi zegarków i biżuterii – Baselworld. Jeden przystanek wystarczy, by ze starówki przenieść się w świat niesamowitej architektury współczesnej – pod wieżę targową czy pod słynną rotundę projektu Mario Botta. O projekty budynków dbają tutaj też firmy prywatne, jak np. jedna z największych na świecie firm farmaceutycznych Novartis.

MuseumTinguely to miejsce poświęcone szwajcarskiemu rzeźbiarzowi – Jeanowi Tinguely’owi. Artysta tworzył w nurcie „nowego realizmu” i zasłynął z ruchomych rzeźb-maszyn. Był czołową postacią francuskiej awangardy w latach 50-60. Wystawy stałe przedstawiają zarówno prace Tinguely’ego, jak i przybliżają historię jego życia.

  • Freiburg

Fryburg Bryzgowijski, potocznie zwany też po prostu Fryburgiem, to miasto, które urzeka zabytkową architekturą, górskimi pejzażami, wielonarodowością mieszkańców oraz, a może i przede wszystkim, słoneczną pogodą.

Fryburg zlokalizowany jest w południowo-zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Baden-Wűrttemberg. Miasto leży bardzo blisko punktu, w którym spotykają się granice Niemiec, Francji i Szwajcarii i to właśnie na styku tych granic zlokalizowane jest międzynarodowe lotnisko EuroAirportBasel–Mulhouse–Freiburg.

Zdecydowanie czuć tutaj atmosferę miasta uniwersyteckiego. Nie powinno to jednak dziwić, bo tutaj mieści się jedna z najstarszych i najbardziej znanych niemieckich uczelni – Uniwersytet Alberta-Ludwika, a także szereg innych uczelni i instytutów, gromadzących studentów z wielu miast Europy i świata.

Miasto  może zaoferować znacznie więcej, niż tylko pozytywnie nastawionych mieszkańców – jedną z najpiękniejszych niemieckich starówek, poprzecinaną malutkimi strumyczkami, nazywanymi tu „Bächle”, biegnącymi wzdłuż chodników. Bogatą kulturę i historię, mnóstwo kawiarenek i przytulnych knajpek, badeńską kuchnię oraz  atmosferę, która jest po prostu jest trochę lżejsza i bardziej beztroska – słowem: bardziej południowa. Najlepiej można się o tym przekonać, spacerując po starówce. Najbardziej znanym zabytkiem Fryburga jest doskonale zachowana ogromna gotycka katedra, która jakimś cudem ocalała z bombardowań  II wojny światowej.

Średniowieczne centrum i gotycka katedra (Münster), jak i inne atrakcje przyciągają do miasta rokrocznie nawet do 3 milionów turystów. To także ważny ośrodek dla firm zajmujących się medycyną i biotechnologią, energią słoneczną czy multimediami. Miasto oferuje również wiele możliwości wypoczynku i rozrywki dzięki licznym muzeom, teatrom, kinom czy halom koncertowym. Jest też świetnym miejscem do dalszych wypadów, np. w kierunku Strassburga, czy Konstancji. Miasto to nazywane jest często "Zielonym Miastem" - mieszkańcy bardzo dbają o środowisko, czego wyrazem są licznie występujące tu rowery oraz panele solarne na wielu dachach tutejszych budynków.

Skip to content