Mobilność nr 4 Wiedeń

W dniu 1 lipca 2019 r. rozpoczęła się czwarta mobilność nauczyciela języka niemieckiego – koordynatora projektu Power, Katarzyny Hinc. Szkolenie trwało 2 tygodnie i odbywało się w stolicy Austrii, w Wiedniu.

Dzięki szkoleniu metodycznemu p. Katarzyna Hinc zdobyła i doskonaliła umiejętności wykorzystania narzędzi ICT w pracy ucznia i nauczyciela. Wymiana doświadczeń z kadrą pedagogiczną z innych europejskich krajów wpłynęło na doskonalenie i wprowadzenie skutecznych form pracy z uczniami o różnych potrzebach edukacyjnych oraz na poznanie nowych trendów stosowanych w nauczaniu języków.

2. WIEDEŃ-ZWIEDZANIE

Wiedeń to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych europejskich stolic, która słynie z bardzo bogatej historii oraz która może poszczycić się licznymi wspaniałymi zabytkami i dziełami sztuki sprawiającymi, że miasto to właściwie od zawsze było nie tylko jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych na mapie Europy, ale też inspiracją dla wielu innych miast. To właśnie w stolicy Austrii czekają takie perełki jak chociażby zamek Hofburg, pałac Schönbrunn czy Belweder, a w mieście tym działa też znana orkiestra Filharmoników Wiedeńskich, którzy co roku grają podziwiany na całym świecie Koncert Noworoczny. Poza tym, w Wiedniu jest także sporo terenów zielonych, które sprzyjają spacerom i rekreacji.

3. KUCHNIA AUSTRIACKA

Austriacka kuchnia jest dość różnorodna i myślę, że każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Najbardziej rozpoznawalnymi austriackimi potrawami są sznycel wiedeński (Wienerschnitzel) czy duszona wołowina (Tafelspitz).
Znacznie lżejszy, ale również bardzo pożywny posiłek można zjeść w lokalu Trześniewski, który serwuje kanapki na szybko. Historia tego miejsca sięga początków XX wieku i ma ono swój polski akcent, gdyż zostało założone przez przybyłego wówczas do Austrii Franciszka Trześniewskiego. Sam lokal aktualnie ma w całym Wiedniu kilka swoich filii, z których najbardziej popularną jest oczywiście ta w samym centrum, w bezpośrednim pobliżu Stephansplatz.
Wiedeń słynie również z przepysznych deserów, spośród których tymi najsłynniejszymi są tort Sachera (Sachertorte), strudel jabłkowy (Apfelstrudel) czy cesarski omlet (Kaiserschmarrn).