Mobilność nr 2, 3 Cork

W dniu 26 maja 2019 r. rozpoczęła się druga i trzecia mobilność nauczycieli języka angielskiego – p. Doroty Bierzyńskiej i p. Małgorzaty Palczewskiej-Marcjanik.
Szkolenie trwało dwa tygodnie i odbywało się w Cork – w drugim (po Dublinie) pod względem wielkości mieście Irlandii.

Ważnym elementem pobytu w Irlandii p. Bierzyńskiej i Palczewskiej-Marcjanik było nie tylko uaktualnianie ich wiedzy językowej ale także nawiązywanie kontaktów międzynarodowych z innymi uczestnikami kursu, poznawanie zasad funkcjonowania szkół w Irlandii poprzez rozmowy z wykładowcami, oraz uczestniczenie we wszelkich zajęciach umożliwiających poszerzenie kompetencji interpersonalnych i językowych.

2. CORK

Cork to dynamiczne, głośne, pełne studentów i doskonałych pubów miasto z duszą.  Jest drugim pod względem wielkości miastem w Irlandii. Często nazywane jest przez mieszkańców „prawdziwą stolicą” bo przyciąga zdecydowanie młodsze i bardziej liberalne towarzystwo niż Dublin.

Cork leży przy ujściu rzeki Lee, a jego nazwa pochodzi od irlandzkiego zwrotu Corcach Mór Mumhan, którym określano bagienne tereny prowincji Munster. Poprzecinane licznymi kanałami miasto warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na słynny uniwersytet, zróżnicowaną, wiktoriańską architekturę, czy możliwość spróbowania typowych irlandzkich specjałów i charakterystycznego ciemnego stouta, który od setek lat warzony jest w lokalnych browarach.

3. OKOLICE CORK

Cork to idealne miejsce by wyruszać na jednodniowe wycieczki.

Na północny zachód od miasta, zaledwie 20 minut jazdy lokalnym autobusem, znajduje się jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Irlandii- zamek Blarney, który jest domem słynnego na całym świecie Kamienia Blarneya. Kamień ten daje tym, którzy go pocałują, irlandzki "dar gadania". Zbudowany ponad sześć wieków zamek przyciąga turystów z całego świata, którzy nie tylko wspinają się na wysoką wieżę, aby pocałować słynny kamień i podziwiać widoki, ale także mają możliwość wybrać się na wędrówkę po ogrodzie, gdzie zebrano fascynującą kolekcję śmiertelnie trujących i niebezpiecznych roślin z całego świata, łącznie z otoczonymi specjalną klatką okazami wilczej jagody, tojadu i trującego bluszczu.

Na południowy wschód od miasta, zaledwie 25 minut jazdy lokalnym pociągiem, znajduje się zabytkowy port w Cobh (dawniej Queenstown). To piękna miejscowość ze słodko-gorzką historią. Kiedyś Cobh było głównym portem dla emigrantów z Irlandii i odwiedził go nawet sławny Titanic. Niestety, był to ostatni przystanek na trasie liniowca,który wypłynął stąd w swój w dziewiczy rejs w 1912 roku. Obecnie Cobh jest ulubioną przystanią dla statków wycieczkowych z całego świata.
Niecałe pół godziny jazdy lokalnym autobusem na południe od Cork znajduje się urocze żeglarskie miasto Kinsale. Kiedyś średniowieczny port rybacki z fortami obronnymi, teraz Kinsale jest jednym z najbardziej malowniczych kurortów na południowo-zachodnim wybrzeżu Irlandii. Odwiedzającym nie brakuje tu kawiarni i restauracji dopasowanych do każdego gustu, a okoliczna sceneria po prostu zapiera dech w piersiach.