Mobilność nr 5 Manchester

16 września p. Sylwia Kielar rozpoczęła naukę w Communicate School w Manchesterze w ramach kolejnej mobilności w naszym projekcie POWER.

Szkoła mieści się na trzech piętrach budynku Murray House przy głównym placu Piccadilly w centrum miasta i zachwyca designem, przestronnymi, dobrze wyposażonymi salami lekcyjnymi. W szkole panuje miła atmosfera oparta na brytyjskich zasadach szanowania każdego obywatela, jego odmienności, pochodzenia itd. W międzynarodowej grupie p. Kielar bierze udział w zajęciach wzbogacających język a później w indywidualnych zajęciach z IT, gdzie poznaje programy użytkowe do wykorzystania na zajęciach szkolnych.

Międzynarodowa grupa sprzyja nawiązywaniu kontaktów, poznawaniu innych kultur. Na jednym ze zdjęć z koleżanką nauczycielką z Włoch - Lorenzą.
Przerwy można spędzić w sali studentów, napić się herbaty z mlekiem i przejrzeć wiadomości na ustawionych przy oknach tabletach.

2. ZWIEDZANIE

• Chester

Piękna pogoda w weekend zachęca do zwiedzania. Warto wybrać się na spacer po zabytkowych uliczkach przepięknego Chester pamiętającego czasy Rzymian. Miasteczko ciekawe pod względem architektury, z zachwycającą gotycką katedrą, w której bocznej części znajduje się klimatyczna kawiarnia. Chester ma długą historię, zostało założone w roku 79, nad brzegiem rzeki Dee jako twierdza, w której stacjonował Legion XX Valeria Vitrix. Rzymianie nadali mu nazwę Deva Vitrix. Otoczono je wysokim murem obronnym, który zachował się do dzisiaj. Toczono tu wiele walk, ponieważ Walijczycy nie chcieli Rzymianom oddać swojej ziemi. Po odejściu Rzymian /upadku Cesarstwa Rzymskiego/ miasto było wielokrotnie napadane i grabione przez plemiona walijskie, a następnie Sasów- którzy później nadali mu nazwę Chester. Spalone częściowo przez duńskich Vikingów, później Normanów Chester wielokrotnie odbudowywano, większość historycznych budynków ma drewnianą konstrukcję szkieletową z tzw. murem pruskim. Obecnie jest to ważne miejsce turystyczne Anglii, przepełnione turystami, ulicznymi artystami i muzyką w tle.

Manchester jest 6 co do wielkości miastem Wielkiej Brytanii. Został założony w 1086 roku a prawa miejskie otrzymał ponad 200 lat później. Od połowy XVlll miasto zaczęło się momentalnie rozwijać ponieważ było kluczowym ośrodkiem szybko postępującej rewolucji przemysłowej. W chwili obecnej ma ponad 500 tyś. mieszkańców, jest również ważnym miejscem dla młodych ludzi ze względu na prężnie działające uniwersytety. Jedno ze zdjęć przedstawia wnętrze biblioteki uniwersyteckiej The John Rylands Library.
W zabudowie Manchester jest bardzo eklektyczny, historyczne budowle wplecione są w krajobraz nowoczesnych budynków. Często idąc ulicą, po jednej stronie można zauważyć stare kamienice a po przeciwnej szklane, postmodernistyczne budynki. Podczas pobytu rozmowy mieszkańców oprócz codziennych spraw, toczyły się również wokół zbliżającego się Brexitu a także globalnych protestów młodzieży dotyczących zmian klimatycznych na świecie.

Manchester może się pochwalić piękną katedrą jednak wśród wielu znany jest głównie z siedziby dwóch klubów futbolowych Manchester United i Manchester City. W mieście znajduje się także Narodowe Muzeum Piłki Nożnej.

• Liverpool

Liverpool jest drugim co do wielkości portem Wielkiej Brytanii. Miasto liczy blisko 0,5 mln mieszkańców i z racji swojego nadmorskiego położenia wciąż prężnie się rozwijają. Liverpool jest miastem handlowym, przemysłowym ale także uznanym pod kątem działających tu uniwersytetów. Turystów przyciągają tu zabytki, ciekawa infrastruktura dzielnicy portowej Albert Dock a także a może przede wszystkim fakt, iż Liverpool jest kolebką powstania zespołu The Beatles. Czwórka z Liverpoolu tzw. The Fab Four jest obecna w wielu miejscach w mieście.

Są kawiarnie i puby, gdzie zespół grał w latach 60tych, ulice pełne fanów grupy, muzeum, a także statuty członków grupy. Dla miasta istotny jest również sport, miasto nazywane jest angielską stolicą futbalu. Liverpool może się poszczycić dwoma klubami sportowymi Liverpool i Everton.