Mobilność nr 1 Dublin

W dniu 21 kwietnia 2019 rozpoczęła się pierwsza mobilność nauczyciela języka angielskiego – koordynatora projektu Power, Sylwii Kielar. Szkolenie trwało 2 tygodnie i odbywało się w stolicy Irlandii, Dublinie.

W trakcie kursu p. Kielar odświeżała wiedzę językową, poznawała kulturę Irlandii, tradycje jej mieszkańców oraz miała możliwość zwiedzenia okolicznych zabytków tej części wyspy. Nauce sprzyjało zakwaterowanie u irlandzkiej rodziny, u której mieszkali także inni uczestnicy kursu w szkole językowej. Ważnym elementem było nawiązanie kontaktów międzynarodowych jak również poznanie sposobu działalności szkoły językowej oraz systemu edukacji Irlandii.

2. DUBLIN-ZWIEDZANIE

Wyjazdowi towarzyszyła „irlandzka” pogoda  nieprzewidywalna, często deszczowa, pochmurna. Irlandczycy przyzwyczajeni do warunków atmosferycznych zawsze noszą przy sobie parasole a każdy z nich posiada kmiecej niż 2 sztuki na własność. W każdym sklepie i budynku publicznym przy wejściu znajdują się specjalne pojemniki, w których umieszcza się mokre parasole po wejściu z dworu. Jednak humorzasta pogoda nikomu nie przeszkadza ani w pracy ani w zwiedzaniu. Irlandczycy są ludźmi bardzo życzliwymi, pogodnymi i pełnymi poczucia humoru.

3. TRADYCYJNE POTRAWY

Nader wszystko cenią sobie zdrową żywność – świeże mleko i jego przetwory a także mięso z charakterystycznych rudych krów. Tradycyjne irlandzkie śniadanie jest syte, tłuste i pyszne. Zdjęcia przedstawiają szkołę językową, zabytki oraz najpopularniejsze dania – oprócz śniadania, lunch w postaci „fish and chips”. Podróże kształcą!